Ustrój Polityczny

radekg Cienie Esteren 0 Comments

Na terenach półwyspu Trzech Królestw (pomijając nierealne pomysły zastąpienia króla i utworzenia parlamentu na terenach Reizh (czyt. Rajc)) panują dwa typy ustroju politycznego: klanowy i feudalny.

W tym pierwszym, małe, często koczownicze, osady praktycznie nie uznają władzy króla, a w swym codziennym życiu kierują się wieloletnimi tradycjami swojego ludu. Decyzje dotyczące klanu, sądy i wymierzanie sprawiedliwości – wszystko to odbywa się wewnątrz społeczności. Choć osadzie przewodzi Ansailéir (czyt. Ansalier – co w starożytnym języku oznacza strażnik) to kluczową postacią jest Demorthèn (czyt. Dejmorten) – łącznik pomiędzy światem duchów i ludzi. Demorthèni nie są jednak uważani ani za część szlachty ani pospólstwa.

Ustrój feudalny został wprowadzony przez Trzech Braci tuż po złożeniu Przysięgi. Wyznaczyli oni grupę osób, którym nadali tytuł lordów i nakazali podporządkowanie, rozproszonych po terenach Trzech Królestw, wiosek woli Króla. Przedrostek nazwiska Mac, oznaczający Syna lub Córkę, nadany został wraz z tytułem lorda i używany jest do dnia dzisiejszego – np. Lord Manec Mac Lyr sprawuje obecnie pieczę nad terenami wokół miasteczka Maelwan.

Podobnie jak w klanach, wioski i miasteczka, a czasem nawet duże miasta zarządzane są przez ludzi noszących tytuł Ansailéir, a rola Demorthènów jest znacznie ograniczona. Na terenach królestwa Gwidre (czyt. Głidre) Demorthèni są wręcz zredukowani do statusu pospólstwa i zastąpieni kapłanami Świątyni Jedynego.

Warto również wspomnieć o roli, jaką w wiosce odgrywają Dàmàthair (czyt. Damatair). Najczęściej tytuł i rolę tą przyjmują kobiety, które odpowiedzialne są za przyjęcie porodu, wychowanie, opiekę, ochronę i naukę dzieci. Posiadają również rozległą wiedzę z zakresu leczenia i wiedzy o ziołach, a także ich rolą jest duchowe przywództwo wioski – podczas gdy Demorthèni są łącznikiem z światem duchów, to właśnie Dàmàthair są obecne w codziennym życiu ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.