Świątynia Jedynego

radekg Cienie Esteren 0 Comments

Religa Świątyni Jedynego oparta jest na objawieniach proroka Soustrainea (czyt. Sustrena). Urodził się on w roku -522, według kalendarza Tri-Kazelan, w wiosce na północy Kontynentu. W roku -503 doznał objawienia, które odmieniło jego życie. Podczas medytacji święte głosy przekazały mu wolę łaskawego Jedynego, pokazując mu tak i przeszłość – stworzenie świata, jak i przyszłość ludzkości. Soustraine pordóżował między wioskami i miastami, twierdzami i zamkami i, gdziekolwiek trafiał, nauczał co zostało mu objawione.

Jedyny przekazał również prorokowi niesamowite moce. Czym więcej się modlił tym większe były jego zdolności dokonywania cudów. Uleczył wielu ludzi, przepędzał bandytów i zakuwał w lód demoniczne Feonda (czyt. Fejonda).

Ostatecznie Soustraine osiadł w mieście Chaïna, gdzie jego apostołowie wznieśli największy kościół poświęcony Jedynemu Bogu. Jeszcze przez wiele lat prorok pomagał potrzebującym, po czym, u schyłku swych stu lat, zniknął bez śladu.

Nakazy, którymi kierują się wierni Świątyni są dużo bardziej surowe niż te nauczane przez Demorthènów (czyt. Dejmortenów). Wierni muszą prowadzić umiarkowany styl życia, stronić od alkoholu, rozwiązłości itd.

Po śmierci ludzie czyści trafiają do Świętego Królestwa, gdzie cieszą się wiecznym spokojem. Pozostali trafiają do Czyśćca, gdzie cierpią po wieki.

Sześć przykazań, które Stwórca przekazał Soustraineowi i które tworzą sedno religii to:

 • Będziesz podążał tylko ścieżką Boga Jedynego
 • Będziesz przestrzegał świętych słów Twórcy
 • Będziesz przekazywał Prawdę każdej osobie na swej drodze
 • Będziesz pielęgnował swe pasje lecz bądź powściągliwy we wszystkim
 • Będziesz pokornie dziękował Twórcy swemu za dary jakimi cię obdarzył
 • Będziesz okazywać wiarę swą przez modlitwę i zadumę nad wspaniałością Jedynego Boga.

Choć nikt nie zna powodu, liczba 6 ma duże znaczenie wśród wiernych Jedynego Boga. Świątynie i miasta-klasztory budowane są na planie heksagonu, w ciągu dnia wierni winni się modlić sześć razy, istnieje sześć przykazań, sześć stopni w hierarchii świątyni, sześć wersów modlitw i psalmów, sześciu kapłanów w zgromadzeniu hierarchów.

Świątynia podzielona jest na sześć zakonów:

 • Kapłanów – największy z zakonów, są zarządcami większości wiejskich i miejskich regionów, gdzie prowadzą wiernych w stronę boga
 • Inkwizycję – zakon walczący z heretykami, czarnoksiężnikami, okultystami. Jego zadaniem jest również kontrola wypełniania przykazań przez pozostałą część kleru
 • Miecze – nazywani również Rycerzami Miecza – zbrojne ramię Świątyni, broniące ją przed atakami i przed tymi, którzy nie idą drogą prawdy.
 • Wektorzy – misjonarze podróżujący po terenach półwyspu, niosą światło niewiernym
 • Mnisi – poświęcają życie modlitwie i pracy
 • Klerycy – uczeni i nauczyciele. Szkolą adeptów, utrzymują archiwa większych parafii, zajmują się finansami oraz doradzają Kapłanom i Hierofantom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.