Spaczenie

radekg Fate, Wh40k 0 Comments

A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć. Antoine de Saint-Exupéry

Cały wszechświat mrocznego, 41. millenium jest spaczony. Chaos zagarnia swoimi mackami coraz więcej światów, a jego wpływ na ludzkość sięga daleko i często rozpoczyna się niezauważalnymi zmianami. Pośród gwiazd nie ma pokoju, tylko wieczność zniszczenia, rzezi i śmiechu spragnionych mrocznych bogów.

Akolici inkwizycji, prowadzeni przez graczy, nie są wolni od spaczenia, a pokusa sięgnięcia po zakazaną, mroczną moc drzemie nawet w najbardziej oddanym wyznawcy boga Imperatora. Jednak chaos nie wedrze się w życie ludzi sam – muszą oni aktywnie po niego sięgnąć. Zmiany nie zachodzą od razu – spaczenie drąży duszę akolity zmieniając go stopniowo, powoli i cierpliwie.

Mechanika Spaczenia

Jeśli w jakiejkolwiek sytuacji, w obliczu nie zdanego testu, akolita chciałby sięgnąć po moc chaosu, automatycznie zdaje test (jeśli ważny jest poziom to zdaje o 2 przesunięcia) lub otrzymuje inny potężny efekt (powinien negocjować z MG), jednak w zamian Mistrz Gry może zmodyfikować jeden z jego aspektów (prócz aspektu głównego). Zwykle zaleca się zmianę przymiotnika w jednym z aspektów. Jeśli jednak akolita nadużywa mocy spaczenia można do aspektu dodać element mutacji lub wręcz nowy aspekt.

Przykład
Gunther został przytłoczony przez tłum rozwścieczonych ludzi, walka nie idzie po jego myśli – jest już na skraju wyczerpania, a co gorsza następny test na wydostanie się z opresji nie udał się. Decyduje się na sięgnięcie po moc chaosu. Udaje mu się wyrwać z macek hordy, wręcz uciec z pola walki, jednak poważnym kosztem, jego aspekt Ostrożny Psionik w służbie inkwizycji zostaje zamieniony na Lekkomyślny Psionik w służbie inkwizycji

Odkupienie

Gracze mogą wykupić spaczenie nałożone na swojego akolitę. Za każdym razem gdy jego aspekt zostanie Wymuszony, gracz może wykupić spaczenie wydając 3 punkty losu – zmieniony element aspektu wraca do swojej pierwotnej formy.

Przykład
Gunther sięgał po zakazaną moc wiele razy.. zbyt wiele. Jego bracia z inkwizycji podejrzewają go. Jeśli odkryją prawdę spłonie na stosie! Fakt ten dał akolicie do myślenia i od wielu tygodni modlił się do boga Imperatora o łaskę i przebaczenie, nie prosząc o żadne dary (zbierał punkty losu). W końcu gdy akolici z Ordo Hereticus przybyli na planetę aby rozpocząć śledztwo (wymuszenie aspektu) Gunther doznał objawienia i łaski imperatora, a jego aspekt Lekkomyślny Psionik z ukrytym znamieniem chaosu, wrócił do formy Ostrożny Psionik z ukrytym znamieniem chaosu. Gunther ma przechlapane.
Oryginalna mechanika spaczenia do systemu Fate Accelerated ukazała się w Fate Codex Volume 2, Issue 2Clark Valentine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.